Witam w mej pastelowej Enklawie

Witam w mej pastelowej Enklawie
ŻYWIĘ NADZIEJĘ, ŻE TEN MÓJ WIRTUALNY ZAKĄTEK ZATRZYMA TWOJE OKO NA DŁUŻEJ I SKŁONI DO POWROTÓW ...

Etykiety tematyczne

martwa natura (32) miejsca (124) oferta (4) olej (36) pastel (100) pejzaż (53) portrety (63) rysunek (33)

wszystkie posty

niedziela, 23 maja 2010

Co to jest sztuka i kim jest artysta...


Ponieważ ten temat jest powodem częstych sporów między twórcami profesjonalnymi, tj. tymi, którzy legitymują się dyplomami ukończenia wyższych szkół artystycznych, a amatorami, to zadałem sobie trochę trudu, żeby coś na ten temat wyszukać, co pokrywa się z moją opinią na ten temat... Uważam bowiem, że bycia artystą jeszcze nikt nikogo nie wyuczył... Trzeba nim po prostu być... A zresztą w tej materii, to najkompetentniejsi są odbiorcy tych artystycznych tworów, a nie ich autorzy... Materiały na ten temat znalazłem w necie na stronie www.ściąga.pl (artykuł pt. "Czym jest sztuka? Kim jest artysta?" autorstwa jojo1221) i przytoczyłem w nieco zmienionej formie... Jestem bardzo ciekaw państwa opinii na ten temat, więc proszę o zamieszczanie komentarzy...

Bez sztuki i artystów, którzy ją tworzą, świat nie miałby sensu. Na wiele prawd nikt nie zwróciłby uwagi. Wielu uczuć nie umielibyśmy zidentyfikować.

Czym jest sztuka? - Trudno na to odpowiedzieć, ponieważ każda osoba pojmuje to pojęcie inaczej. Dla jednych dany obraz będzie kunsztownym dziełem abstrakcyjnym, a drudzy uznają, iż jest to bezwartościowy bohomaz. Dlatego też sztuki nie powinno się wartościować na lepszą i gorszą, ponieważ każdy musi sam ocenić, czy dana praca go porusza, gdyż poruszać powinna, czy dlatego, że tak to odczuwa. W każdym dziele artysta stara się przekazać fragment swej duszy. Jeżeli trafia on do znacznej liczby odbiorców, mówi się, że ten artystyczny płód jest wspaniały, co oczywiście nie do końca jest prawdą, gdyż nie wszystkim się on podoba lub też podoba się on w różnym stopniu. Dlatego mawia się, że sztuka bez odbiorcy jest martwa. Dość powszechnie mówi się, że sztuka to najróżniejsza twórczość artystyczna, czyli to, co stworzy artysta. To coś, jest odzwierciedleniem myśli i emocji autora, powstaje pod wpływem doznanych bodźców. Jest przejawem wszelkiej ekspresji, czyli wyrzucania z siebie uczuć i obnażania ich. Sztuka bardzo często pomaga twórcy w uporaniu się z cierpieniem i smutkiem, daje mu możliwość wykpienia świata, pokazania, jak bezmyślni i głupi potrafią być ludzie, czy też po prostu umożliwia mu uzewnętrznienie swojej radości z postrzegania otaczającej go rzeczywistości.

Kim jest artysta? - Za artystę uznaje się dość powszechnie człowieka, który patrzy na świat nieco inaczej niż przeciętny zjadacz chleba, bo przez pryzmat własnych emocji. Jest to osoba, która stara się tą zaobserwowaną rzeczywistość ukazać na swój indywidualny sposób. Przelewa swe emocje na płótno, zamyka je w poezji, muzyce, czy też stosuje inne środki artystycznego wyrazu, jak np. fotografia... Niekiedy tworzy też jakieś abstrakcyjne kompozycje, które w świecie realnym nie mają miejsca. Krótko mówiąc przetwarza rzeczywistość, wyrażając w dziełach swój subiektywny punkt widzenia. Artysta tworzy świat. Dopasowuje go do własnych wyobrażeń i wyimaginowanych wizji. Tworzenie pomaga artyście zrozumieć siebie. Artysta jest osobą niezwykle wrażliwą. Dostrzega przeróżne znaki, gesty, słowa, na które normalny, prozaiczny, przeciętny człowiek nie zwraca uwagi. Łatwiej przychodzi mu wczucie się w sytuację innej osoby, zrozumienie aluzji, dostrzeżenie najróżniejszych zależności i więzi międzyludzkich. Łatwo zranić artystę, gdyż bardzo często czuje się on niezrozumiany przez społeczeństwo i otoczenie, co prowadzi do wielu kompleksów i braku samoakceptacji, ale taki stan ducha jest często podwaliną pod następny wiersz, obraz czy fotografię.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz